Płytki do łazienki – przewodnik dla kupującego

bathroom-1336162_1280Płytki do łazienek kupują niemal wszyscy, ale trudno znaleźć tych, którzy nie mieli dylematu, stojąc przed koniecznością wyboru płytek w sklepie. Niezliczone wzory i kolory, tradycyjne płytki i elementy dekoracyjne, rozwiązania niestandardowe i te całkiem zwykłe przyprawiają nas o zawrót głowy. Jak z pełną świadomością podjąć decyzję, nie fundując sobie jednocześnie kolejnej dawki nikomu niepotrzebnego stresu?

W takiej sytuacji denerwujemy się podwójnie, bo z jednej strony mamy świadomość, że wybrane płytki ceramiczne będą nam towarzyszyć przez lata, a z drugiej strony w zasadzie nie wiemy, z czego możemy wybierać. Co tu dużo mówić – nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i nie znamy wszystkich rodzajów płytek, nie wiemy więc, które z nich będą najlepsze  w danej sytuacji. Tu z rozmysłem na razie pomijam desenie i kolory, bo to zupełnie osobne zagadnienie. Spróbujmy więc nieco przybliżyć temat.

Płytki do łazienek – grupy podstawowe

Dziś producenci proponują nam płytki zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Aby jednak ten podział nie był zbyt klarowny, do tego dochodzą tak zwane serie modularne. Ten ostatni rodzaj to zestawy płytek o różnej wielkości, których łączenie daje ogromne możliwości aranżacyjne. Tu w każdym zestawie znajdziemy tak zwane bazowe płytki do łazienek, które utworzą największe obszary powierzchni, oraz płytki dekoracyjne, nadające charakter całej kompozycji. Osobną grupą płytek ceramicznych są te wielkoformatowe, które pozwalają tworzyć wielkie, gładkie powierzchnie.

Zwolennicy minimalistycznych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na płytki do łazienek określane jako uniwersalne. To rodzaj elementów, które świetnie nadają się do położenia zarówno na ścianie, jak i podłodze. Wykorzystywane są bardzo często przy aranżacji pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnym lub nawet industrialnym stylu.

Płytki do łazienek przybierają też nieoczekiwane formy.Czasami są to elementy o równych krawędziach, czyli tak zwane rektyfikowane, a innym razem ich krawędzie przypominają nierówności podobne do tych występujących w naturze. Płytki mogą być typowym wyrobem ceramicznym albo wręcz przeciwnie – doskonale imitują strukturę drewna, betonu lub kamienia naturalnego. Co ciekawe, spotkamy też płytki imitujące tekstylia, rattan i wiele innych faktur.

Dekoracyjny zawrót głowy

Prawdziwa „jazda bez trzymanki” rozpoczyna się w momencie, gdy zaczynamy wybierać elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Tu pojawiają się cokoły i mnóstwo różnych listew dekoracyjnych. Trzeba więc przyswoić sobie takie pojęcia jak cygaro, które wcale nie oznacza kubańskiego cygara, czy london, który absolutnie nie oznacza stolicy Wielkiej Brytanii. Ta pierwsza listwa ma przekrój półkolisty, a druga znacznie bardziej wyrafinowany – jest szersza i posiada zwykle ciekawe wgłębienia lub wypukłości. Do tego dochodzą zwykłe listwy dekoracyjne, specjalne narożniki, mozaiki o różnych wymiarach, w tym maleńkie kostki – tak zwane taco­ ­– dające ogromne możliwości aranżacyjne.

Wybierając płytki do łazienek, trzeba się zdecydować przede wszystkim na wielkość poszczególnych elementów. Warto zdawać sobie sprawę, że niewielkie płytki to ogromna ilość fug, duże płytki natomiast znakomicie tworzą większe powierzchnie. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest wybranie jednolitego rodzaju powierzchni samych płytek. Dobrze jest zdecydować się na płytki błyszczące, półmatowe lub matowe, dzięki czemu łatwiej można uzyskać spójny design. Ostatnim elementem, który będzie jednak kreował główne wrażenie, jest kolorystyka oraz wzory i tekstury samych płytek, co trzeba rozważyć wyjątkowo wnikliwie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *