Pustaki ceramiczne

plasterer making up a brick wall with cement

Pustaki są jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Świetnie nadają się do stawiania ścian zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także nośnych.

Wykorzystywane są podczas budowy domów jednorodzinnych, ale również podczas wnoszenia obiektów przemysłowych. W budownictwie stosuje się kilka rodzajów pustaków od odmiennych właściwościach

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne to materiał budowlany o doskonałych parametrach technicznych. Materiał ten zapewnia niezwykłą szybkość wznoszenia konstrukcji, poza tym zapewniają również jej stabilność i są w znacznym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto pustaki wykazują się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu w wnętrzu budynku będzie można utrzymać idealne wręcz warunki termiczne. Dodatkowo warto również wspomnieć, że tego rodzaju pustaki doskonale izolują pod względem akustycznym. Stosowanie pustaków zapewnia znacznie szybszy proces budowy. Ma to związek z ich wielkością, a ta z kolei wynika z zastosowania pustych przestrzeni wewnątrz nich.

Pustaki do budowy kanałów wentylacyjnych

Puste przestrzenie mają również inne zastosowanie. Tzw. pustaki wentylacyjne to specjalny rodzaj pustaków o znacznie większych otworach, które służą do budowy kanałów wentylacyjnych. Najpopularniejsze są bloczki wentylacyjne jednokanałowe i dwukanałowe. Warto jednak wspomnieć, że często ten rodzaj materiału budowlanego wykonany jest również keramzytobetonu.

Pustaki do wznoszenia ścian działowych

Do wznoszenia ścian działowych w obiektach mieszkalnych stosuje się z kolei pustaki działowe. To specyficzny rodzaj pustaków, który charakteryzuje się znacznie mniejszymi rozmiarami do klasycznych pustaków. Wykazują się zwłaszcza znacznie mniejszą grubością – zazwyczaj od 8 do 12 cm. Można je naturalnie wykończyć zwykłym tynkiem gipsowym. Pustaki idealnie nadają się jako materiał do stawiania cienkich i lekkich ścianek działowych, zdecydowanie bardziej niż klasyczna cegła. Warto jednak zwrócić uwagę na to w jaki sposób na takiej ścianie wieszać meble, dekoracje, czy też różnego rodzaju urządzenia. Przede wszystkim trzeba stosować specjalne kołki rozprężne dedykowane pustakom wykonanym z ceramiki.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *