Deweloperzy Informacje Komercyjne Polecane

Zakup mieszkania: czy warto decydować się na wykończenie pod klucz?

nieruchomosciWielu deweloperów proponuje wykończenie mieszkania pod klucz. Oznacza to, że po odebraniu kluczy do lokalu można od razu rozpocząć przeprowadzkę do nowego apartamentu. Nie każdy jednak uważa to rozwiązanie za korzystne. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać plusy i minusy tej usługi.

Zalety wykończenia pod klucz

Na początek warto skupić się na korzyściach. Skorzystanie z oferty wykończenia pod klucz oznacza, że nowy właściciel nie musi samodzielnie szukać fachowców, którzy zajmą się m.in. zakładaniem instalacji elektrycznej lub malowaniem ścian. Nie trzeba też na własną rękę starać się o niezbędne materiały. To wszystko staje się obowiązkiem dewelopera. Dzięki temu rozwiązaniu, przyszły lokator może też zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie musi sam doglądać prac ani pilnować robotników, by prace zostały zrealizowane na czas.

Należy zaznaczyć, że zaletą tej usługi jest również możliwość składana reklamacji. Jeśli standard wykończenia pod klucz nie jest na wystarczająco wysokim poziomie, właściciel zawsze może skorzystać z prawa do rękojmi. To istotna korzyść z jaką wiąże się korzystanie z oferty dewelopera.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie można jednak zapomnieć o pewnych minusach tego rozwiązania. Wybierając usługi dewelopera, właściciel ma do wyboru ograniczoną ilość materiałów wykończeniowych, które niekoniecznie muszą mu odpowiadać. Poszczególnie propozycje będą się między sobą różniły głównie pod względem jakości.  Jeśli należy on do osób, które lubią mieć szeroki zestaw możliwości, taka sytuacja może mu się nie spodobać.

Warto dokładnie zorientować się, czy wykorzystywane materiały będą z wyższej półki. Niektórzy inwestorzy, jak na przykład Mój Dom S.A. stawiają na solidne materiały wykończeniowe, nie wszędzie jednak standardy będą zadowalające. Ważny jest także proponowany styl aranżacji. Może się okazać, że żadna z opcji nie będzie satysfakcjonująca dla przyszłego lokatora. Jeżeli jednak spełnia ona jego wymagania, wtedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej usługi.

Jak podjąć ostateczną decyzję?

To, czy wykończenie pod klucz to dobry pomysł, zależy w dużej mierze od indywidulanych potrzeb i wymagań, a także od możliwości finansowych. Podjęcie najlepszej dla siebie decyzji powinno być poprzedzone obliczeniami, które pomogą ustalić, ile kosztowałoby samodzielne urządzenie mieszkania przy użyciu materiałów z wyższej lub niższej półki. Jeśli cena przewyższa kwotę zaproponowaną przez dewelopera albo jest nieznacznie mniejsza, wtedy lepiej zdecydować się na rozwiązanie, przy którym właściciel nie musi się napracować, a na dodatek może zaoszczędzić trochę czasu.

Trzeba też pamiętać, że nie warto z góry zakładać, że ceny dewelopera będą za wysokie. Kwota należna za usługę wykończenia nie zawsze jest taka sama dla wszystkich klientów, a inwestor budowlany zazwyczaj ustala ją z każdym indywidualnie. Być może po rozmowie z deweloperem uda się ustalić cenę satysfakcjonującą dla obu stron.

Dodaj komentarz